קניין רוחניזכויות קניין הן זכויות בהן מכירות מירב מדינות העולם. ישנו קניין על רכוש מוחשי, כמו קניין על נכסי דלאי ניידי (על מקרקעין), קניין על מיטלטלין כמו על האוטו וקניין רוחני על רכוש שאינו מוחשי.

הקניין הרוחני קיים במגוון רעיונות המגובשים בשלל צורות שאינן מוחשיות, כגון יצירות מוזיקליות, יצירות ספרותיות, יצירות אמנות, Video Art, עיצוב צורה חדשנית, מוניטין, המצאות בשלל תחומים, זני צמחים חדשים ועוד ועוד.

בשל ההבדלים המהותיים בין סוגי הקניין הרוחני, קיימים כלים שונים לרישום הקניין הרוחני ולשם מתן הגנה על הקניין הרוחני.

כמו כן, לכל מדינה יש סט חוקים וכללים משלה על מנת למסד את הרישום וההגנה על הקניין הרוחני, בעוד שישנן אמנות בין לאומיות כמו אמנת פאריס, פרוטוקול מדריד ועוד אמנות שונות עליהן חתומות מדינות רבות, ישנם הבדלים רבים בין הכללים במדינות השונות ואפילו בסוגי הקניין הרוחני אשר כל מדינה מכירה בהם.

באופן כללי, דיני הקניין הרוחני מבקשים לעודד יצירה, תעשייה ומסחר באמצעות מתן זכויות מונופול והגבלות שונות לטובת אלו היוצרים ערך בצורת קניין רוחני. הגבלות אלו דואגות שיהיה זה כדאי לאדם ליצור מבלי הפחד שיעתיקו את היצירה שלו.

כמובן שבימינו בעידן האינטרנט זה נראה במשימה בלתי אפשרית אך ישנם כלים מתקדמים להגן על קניין רוחני גם בעידן האינטרנט, על מירב סוגי היצירות הקיימות, בין אם המדובר בפטנט, בעיצוב, ביצירת אומנות ועוד. 

בפועל, ההגנה על רוב סוג הקניין הרוחני מותנית ברישום זכויות הקניין הרוחני בצורה הרלוונטית.

דיני הקניין הרוחני מתחלקים למספר תחומים ומחלקות:

 דיני זכויות יוצרים: לתחומי יצירות ספרותיות, אומנותיות, Video Art, מוסיקליות ועוד.

דיני הפטנטים: לתחומי ההמצאות הטכנולוגיות (ובמדינות מסוימות קצת מעבר).

דיני סימני המסחר: הכוללים הגנה על אותות המבהירים סימני היכר לאנשים, גופים, מוצרים או מותגים (האותות יכולים להיות צליל, לוגו, צבע ועוד).

ואילו דיני העיצובים: נועדו להגן על ולעודד חדשנות בעיצובים תעשיתיים.

בתחומי הצמחים ישנם את חוק זכויות מטפחים בישראל והמקבילים לו בעולם אשר נועדו להגן ולעודד יצירת זנים חדשים בתחומי החקלאות.

במופרד מאלו קיימים סודות מסחריים המבוססים על עקרונות שונים במהותם.