חיפוש פטנטים וידע קודםיש לך המצאה חדשה שברצונך לרשום אותה כפטנט? חשוב לדעת שאחת הדרישות לקבל זכות פטנט היא דרישת החידוש. כלומר, שאין דברים קיימים כמו ההמצאה שלך בעולם.

במידה ויימצא על ידי בוחן הפטנטים כי מישהו כבר המציא ופרסם את הרעיון שלך, הרעיון לא יהיה זכאי להירשם כפטנט ובמצב כזה ייתכן כי כל העלויות אותם השקעת עד נקודה זו יירדו לטימיון.

מהסיבה הזו מומלץ לבצע חיפוש פטנטים וידע קודם - על מנת לוודא ככל האפשר שההמצאה חדשה ולצמצם את הסיכוי שיימצאו פרסומים שייפגעו ביכולת של ההמצאה שלך לענות על דרישת החדשנות. עם זאת, יצוין כי ביצוע חיפוש פטנטים אינו חובה וניתן להגיש בקשת פטנט ללא ביצוע חיפוש פטנטים מקדים. 

ידע קודם שפוסל חדשנות של המצאה אינו מוגבל למה שנרשם כפטנט אלא יכול להיות כל פרסום בגוגל, או ב Google Scholar או בכל מקום אחר אשר נגיש לציבור וראה אור. 

ידע קודם כולל פרסומים בכל שפה, בכל מקום בעולם. 

מצד שני, חשוב לזכור כי לא כל רמת אזכור של פרסום כלשהו פוסלת את החדשנות או את דרישת ההמצאתיות של ההמצאה שלך. 

לדוגמא, החליפה של איירון מן או טלפורטציה בסרטים לא מונעת ממי שבאמת ימציא את הדברים האלו מלקבל עליהם פטנט. כדי שהפרסום ייחשב כידע קודם, מסוג שפוגע בחדשנות של ההמצאה, עליו להיות בעל דרגת פירוט כזו שאם איש מקצוע בתחום יקרא או יראה את הפרסום, הוא יוכל לבצע את ההמצאה. 

חיפוש פטנטים טוב לוקח את כל זאת בחשבון ובנוסף לביצוע חיפוש במאגרי הפטנטים הגדולים בעולם כגון Patbase, Google Patents,  וכו' במגוון שפות, יבצע חיפוש גם ב Google Scholar, Amazon , ALIBABA , YouTube ועוד. 

חיפוש פטנטים וידע קודם גם מאפשר לראות מה ההמצאות הקרובות לשלך באופן שיאפשר התאמה (במידת האפשר) וחשיבה מקדימה על חשיבות אזכור ההבדלים השונים בין ההמצאה שלך לבין ידע קודם. 

כמה עולה לבצע חיפוש פטנטים?

עלות חיפוש פטנטים תלויה בסוג החיפוש והיקפו. עלות חיפוש פטנטים בסיסי יכול לעלות סכום נמוך אפילו כמו 1,500 ₪, אך לרוב יהיה מדובר בחיפוש בעל חסרונות מהותיים כגון אי קיום פגישה מסודרת או אי מתן חוות דעת מסודרת בסוף הדו"ח. 

מעבר לכך, בעלות אלפים בודדים, ישנם חיפושים מצוינים, אשר עונים על צרכי הממציא או החברה הממוצעת וכוללים מתן חוו"ד מסודרת על כדאיות הרישום בהתחשב בממצאים ואפילו מיפוי של המתחרים ו/או השחקנים החזקים בתחום ההמצאה. 

ברף העליון ישנם חיפושים נרחבים ( Patent Landscape )הנותנים סקירה נרחבת על הענף בו פועלת ההמצאה, המגמות הקיימות בתחום לרבות מיפוי המתחרים ועוד אשר עולים למעלה מ10,000 ₪. 

הכותב הינו עורך דין עומרי סגל, שותף מנהל במשרד עוה"ד סגל

זקוק מידע נוסף? צור קשר עכשיו לקבל מידע רלוונטי למקרה שלךליצירת קשר 073-374-5060