הפרו את זכויות היוצרים שלכם ואתם רוצים לקבל פיצוי?

דורשים מכם פיצוי בגין הפרת זכות יוצרים? אתם רוצים להגן על הזכויות שלכם? זקוקים לייעוץ או חוות דעת?

הגעתם למקום הנכון. כחלק מהתמחותנו בקניין רוחני, משרדנו מתמחה במתן שירותים משפטיים בתחום זכויות יוצרים, בהפרת זכות יוצרים, מצד היוצרים וגם המפרים ונשמח לעזור לכם.

מהן זכויות יוצרים?

חוק זכויות יוצרים מגדיר זכויות יוצרים כ"יצירות" ספרותיות, מוזיקאליות, יצירות צילום, יצירות אומנותית, יצירות קולנועית, , תוכנות מחשב ועוד ועוד. חוק זכויות יוצרים מעניק לבעלי זכות היוצרים זכות כלכלית וזכות מוסרית.

כחלק מההגנה על הזכות הכלכלית, החוק מעניק לבעלי הזכות את הזכות הבלעדית לעשות ביצירה פעולות של העתקה, ביצוע פומבי,, פרסום, שידור, השכרה, העמדה לרשות הציבור, ועשיית יצירה נגזרת (יצירה המבוססת על היצירה המקורית). זכות זו מתבטאת ביכולת למנוע מכל אדם אחר לבצע את הפעולות הללו מבלי ראשית לקבל את רשותו של בעל הזכות.

הזכות המוסרית מתבטאת בכך  שהיוצר של היצירה הוא בעל הזכות לציון שמו על היצירה בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין, ובנוסף, הוא בעל הזכות למנוע מכל אדם אחר לבצע שינויים ביצירה, שיש בהם בכדי לפגוע בכבודו או בשמו של יוצר היצירה. ביצוע אחת מהפעולות השמורות לבעל היצירה מבלי לקבל את רשותו לכך מהווה הפרת זכות יוצרים. מי שפעל תוך הפרת זכות יוצרים עלול לחוב בגין פעולות אלו בתשלום פיצויים בגין הפרת זכות יוצרים על פי הנזק שנגרם בפועל לבעל זכות היוצרים או בתשלום פיצויים סטטוטוריים ללא הוכחת נזק עד לגובה של 100,000 ₪ לכל מעשה של הפרת זכות יוצרים.

מה נחשב הפרת זכות יוצרים?

הפרת זכות יוצרים מוגדרת כשימוש בחלק המהותי של היצירה המקורית - ללא רשות. ההפרה מתרחשת כאשר היצירה המקורית מועתקת על יד אחר. אך אין הכרח שהיצירה תועתק בשלמותה על מנת שתתקיים הפרת זכות יוצרים. חלק מהותי מהיצירה מתייחס לא רק לכמות, אל גם לאיכות.  לדוגמא, השימוש בגרעין היצירה או הפזמון משיר מסוים יכול להיחשב כחלק מהותי של היצירה ובהתאם לכך, השימוש בו יכול להיחשב כהפרת זכות יוצרים זכרו כי גם אופן השימוש בזכות היוצרים ייבחן- שימוש מסחרי למטרת עשיית רווח מהווה הפרה חמורה יותר משימוש שלא הופק ממנו רווח (כמובן, בתלות גם ביתר השיקולים).

"שימוש מותר" בזכות יוצרים

בחוק זכויות יוצרים נקבעו שורה של "שימושים מותרים", אלו הן פעולות שניתן לבצע ביצירות ללא הצורך בקבלת רשותו של בעל זכות היוצרים.

שימוש הוגן בזכות יוצרים הינו שימוש למטרות כדוגמת  לימוד עצמי, ביקורת, סקירה, מחקר, דיווח עיתונאי, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוכי. לצורך בחינה של הוגנות השימוש ביצירה נשקלים, בין השאר,  מטרת השימוש, אופי השימוש ביצירה,  אופי היצירה המוגנת, היקף השימוש ביצירה- מבחינה איכותית וכמותית- ביחס ליצירה בשלמותה, והשפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי של היצירה. לדוגמא, בנסיבות מסוימות, פרודיה על יצירה יכולה להיחשב כשימוש הוגן ביצירה.

האם ניתן להגן על רעיון באמצעות זכות יוצרים?

ככלל, לא ניתן להגן על רעיון באמצעות חוק זכות יוצרים בישראל. עם זאת, כן ניתנת הגנת זכות יוצרים לצורת הביטוי של הרעיון. כלומר, במילים פשוטות יותר, אם ההעתקה היא מוחלטת- לא רק השתמשו בעקרון של הרעיון אלא הציגו אותו בצורה זהה וביטאו אותו באופן זהה (זה יכול להיות קוד או מוזיקה או כל סוג של יצירה המוגנת בזכות יוצרים), אזי כן ניתן לטעון כי קיימת כאן הפרת זכות יוצרים. על מנת לקבוע האם במקרה שלך התקיימה הפרת זכויות יוצרים, מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בקניין רוחני. ככלל, על מנת להגן על רעיון או שיטה לביצוע או שיפור תהליך קיים, מומלץ להגיש בקשה לרישום פטנט.

פיצויים סטטוטוריים במקרה של הפרת זכות יוצרים

בחוק זכויות יוצרים נקבע כי בעל זכות יוצרים רשאי לתבוע עד 100,000 ₪ כפיצוי ללא הוכח נזק עבור כל הפרה. עם זאת, ראוי לציין כי בישראל, ברוב המוחלט של המקרים זהו אינו הסכום שנפסק בפועל, בטח במקרים בהם בעל הזכות לא מראה נזק ממשי.

סוגי תביעות בנושא זכויות יוצרים הנדונות בבתי המשפט

תביעות שמוגשות לבתי המשפט בטענה להפרת זכויות יוצרים עוסקות במגוון סוגי הפרת זכויות יוצרים ובכלל זה העתקת תמונות, העתקת תוכנות מחשב, העתקת טקסטים מאתרי אינטרנט, העתקת ספרים, העתקת שירים ומחזות, , העתקת פורמטים טלוויזיוניים ועוד. ניתן לנקוט בפעולות אפילו במקרים של העתקת עמודי מכירה (Listing) באתרי מסחר e-Commerce.

העתיקו עבודה או יצירה מקורית שלכם? פנו אלינו לעזרה ונשמח לעזור לכם להפסיק את ביצוע ההפרה ולדרוש עבורכם פיצוי מתאים.

משרדנו מתמחה בין היתר בתחום זה. גם אם ההעתקה מבוצעת באופן מוחשי וגם אם היא באינטרנט, באתרי מסחר, או באתרים פרטיים, יש לנו את כל הכלים על מנת לספק שירות ברמה הגבוהה ביותר תוך מתן יחס אישי ואיכות ללא תחרות.

זכויות יוצרים

יש לך שאלה? צריך עזרה?השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם