פטנטראשית, אפשר לתבוע על הפרת פטנט? חשוב לקחת בחשבון שלא ניתן לתבוע על הפרת פטנט עד לאחר שבקשת הפטנט נרשמה במרשם הפטנטים של המדינה הרלוונטית. מצד שני, בהתאם לסעיף 179 (1) לחוק הפטנטים, כן יהיה ניתן לתבוע את המפר רטרואקטיבית על התקופה שחלפה מתחילת ההפרה, בהנחה שזו היתה לאחר פרסום בקשת הפטנט (לאחר יום הפרסום לפי סעיף 16א ולפני יום הפרסום לפי סעיף 26- לרוב מדובר ב18 חודשים לאחר הגשת הבקשה לרישום הפטנט). 

יחד עם זאת, במחשבה קדימה על שיקולי פיצויים עתידיים, כן שווה לשקול לשלוח מכתב התראה על הפרת זכויות פטנט שנמצא בהליכי רישום שכן הודעה זו יכולה להוסיף לגובה הפיצויים שיפסקו על ידי ביהמ"ש. 

כמו זכויות במדגם עיצוב וסימן מסחר, גם פטנט הוא זכות טריטוריאלית. כלומר הפטנט בתוקף רק במדינות בהן הוא נרשם. 

 

תביעה על הפרת פטנט 

כאשר מוגשת תביעה על הפרת פטנט רשום,  תיעשה השוואה בין הפטנט הרשום והמוצר שלכאורה מפר את הפטנט. זאת ייעשה בין היתר על ידי בחינת רכיבי ההמצאה ועיקר ההמצאה וכיצד אלו משתקפים מתוכן הפטנט- באיורים (Drawings), בתביעות (Claims) ובפירוט (Specification). יוער כי תביעות הפטנט הן אלו שאמורות לתחום את גבולות האמצאה אולם ניתן לעשות שימוש בפירוט ובאיורים על מנת ליצוק תוכן ולפרש את תביעות הפטנט. 

במהלך ביצוע הפרשנות לאמור בבקשת הפטנט, ניתן ומומלץ יהיה להשתמש בראיות חיצוניות כגון מומחה מתחום ההמצאה, מונחי מילון ו/או מקור חיצוני אחר על מנת לבסס את טענתכם לגבי הפרשנות הרצויה של הפטנט (פרשנות רחבה או צרה בהתאם להיותכם הצד התובע או הנתבע). משקל יינתן גם לסטייה מגדרי הגדרת התביעות, במקרים בהם ברור כי המוצר המפר לכאורה מקיים את עיקר ההמצאה שבתביעות הפטנט. 

באמרת אגב, יוער כי חשוב להבין כי פטנט אינו מהווה רישיון שימוש בהמצאה שנרשמה כפטנט. כלומר,  לדוגמא, אם המצאת בקבוק מיוחד שכולל שימוש בפקק שמוגן בפטנט- זה לא אומר שבאפשרותך לייצר את הבקבוק עם הפקק ולהשתמש למעשה בפטנט של הפקק ללא הסכמת בעליו. 

 

הגנה מתביעת פטנט 

בעקרון, הנתבע על הפרת פטנט יעלה 2 סוגי טענות עיקריות: הראשונה, הפטנט לא בתוקף (כבר ארחיב), והשנייה, שהמוצר המפר לכאורה אינו מפר את הפטנט. מעבר לכך יוער גם כי לא כל אחד רשאי לתבוע בגין הפרת פטנט אלא רק בעל הפטנט או בעל רישיון ייחודי יכולים להגיש תביעת הפרה אז שימו לב לזה במקרה שאתם מקבלים מכתב אזהרה ממתחרה שהוא בכלל לא בעל הפטנט. שווה בדיקה. 

לגבי תוקף הפטנט- תוקפו של פטנט מותנה בכך שביום שבו הגישו את הבקשה לרשום אותו, ההמצאה היתה חדשה ובעלת התקדמות אמצאתית. 

מבחינת דרישת החדשנות, נדרש שביום ההגשה- לא היה מוצר כזה בשוק, באינטרנט, או בכל מקום אחר בעולם (באופן שמהווה פרסום, שהמידע היה זמין לאנשים). אי עמידה בתנאי זה יכולה להביא לפסילת הפטנט עקב היעדר חדשנות. 

מבחינת דרישת האמצאתיות- נדרש שהאמצאה לא היתה משהו ברור מאליו לבעל מקצוע בתחום, זאת בהתחשב בכל המוצרים הדומים והשונים והידע הקיים הרלוונטי שכן היה קיים באותו מועד. אי עמידה בתנאי זה יכולה להביא לפסילת הפטנט עקב היעדר התקדמות המצאתית. 

יש לקחת בחשבון כי נטל ההוכחה במקרה של תביעת הפרה של פטנט רשום רובץ על הצד שטוען לאי תקפות הפטנט, כלומר יוצאים מנקודת הנחה שהפטנט הרשום בתוקף, בעל חדשנות ובעל התקדמות אמצאתית. 

מעבר לטיעונים האלו, ישנם טיעונים נוספים אותם ניתן יהיה להעלות כהגנה בתביעה שכזו, ביניהם טענת ניצול קודם. 

לסיום, שיקולי אינטרסים כנקודה למחשבה… אתם יודעים איך אתם נכנסים לבית משפט, אך לא כיצד יוצאים ממנו. כלומר אין ביטחון בתוצאות המשפט- טענה זו תקפה כלי שני הצדדים. מכאן, בעוד שלבעל הפטנט יש אינטרס לתבוע את המפר, יש לזכור כי מנגד ,אם ישנו סיכוי מוחשי שהפטנט ייפסל כליל עקב טענות ההגנה של הנתבע, בעל הפטנט יפסיד הרבה יותר מרק הפיצויים שאותם ביקש. לכן, במקרים מסוימים יהיה זה כדאי לתובע לשקול הגעה להסדר כלשהו לפיו יינתן לנתבע רישיון שימוש בתנאים מסוימים בהמצאה. 

מהצד השני, עבור הנתבע זה מדגיש את החשיבות להשתמש בעו"ד קניין רוחני שלא רק מכיר את התחום אלא את הדרכים המקצועיות והטובות ביותר לאיתור המצאות קודמות (ידע קודם- Prior Art) רלוונטיות שיכולות לפסול את הפטנט שבנדון. זאת על מנת לשנות את משוואת הסיכון מול התובע.

כפי שניתן להבין מהאמור לעיל, הליכי ליטיגציה בגין הפרת פטנט הינם מהמורכבים ביותר הקיימים במערכת המשפט. לכן, על מנת לקבל חוות דעת מקצועית, מומלץ מאוד להיות מיוצג על ידי עורכי דין מנוסים אשר מתמחים בתחום הקניין הרוחני וזהו תחום ההתמקצעות העיקרי שלהם.

למשרדנו, Osegal-law, יש את כל הכלים והניסיון הנדרש על מנת להדריך וללוות אותך במצבים אלו, ולהגן על האינטרסים שלך מול מי שמנסה לפגוע בהם.

זקוק להגנה מתביעת פטנט או להפסיק את ההפרה של הפטנט שלך? צור קשר עכשיו073-374-5060