עורך דין פטנטיםעורך דין פטנטים הוא למעשה עורך דין המתמקצע בתחום הפטנטים והקניין הרוחני. הוא רשאי לערוך פטנטים ולספק ייעוץ בתחום הפטנטים והקניין הרוחני בכלל. 

האם עורך פטנטים צריך להיות גם עורך דין?

התשובה הקצרה לשאלה " האם עורך פטנטים צריך להיות גם עורך דין?" היא לא. עורך פטנטים הוא אינו עורך דין. גם עורך פטנטים וגם עורך דין פטנטים רשאים לעסוק ולייעץ בתחום הפטנטים. עם זאת, עורך פטנטים אינו בעל השכלה משפטית במובנה הרחב אלא השכלתו המשפטית מתמקדת בחוקים ספציפיים ביניהם חוק הפטנטים, סימני המסחר והמדגמים (ובשמו הנוכחי, חוק העיצובים החדש) אך עורך פטנטים פחות מתמצה ברזי השימוש בפועל בפטנט בבתי המשפט בליטיגציה. 

ישנם מקרים בהם דרך הפעולה המומלצת היא כזו שאינה נמצאת בחוק הפטנטים אלא בחוקים משיקים המסדירים תחומים חופפים וצמודים כגון חוק עוולות מסחריות ובמקרים כאלו רק עורך דין יוכל לספק ייעוץ והכוונה מתאימה.

מעבר לכך, גם כאשר מדובר ברישום פטנט על המצאה טכנולוגית גרידא, עורך דין פטנטים העוסק שנים רבות בתחום הינו בעל כל הכלים הנדרשים על מנת להגן על ההמצאה שלכם כדבעי, בין אם בעצמו ובין אם על ידי שימוש בעורך פטנטים חיצוני להגדרה הטכנית של ההמצאה.

עורך דין פטנטים 

כמו עורך פטנטים, עורך דין פטנטים רואה את החשיבות של רישום הפטנט באופן מדויק ומקצועי, אך מצד שני, עורך דין פטנטים מקצועי מגן על ההמצאה שלך גם תוך התחשבות בהיבטים עסקיים ומסחריים אשר הינם חשובים לא פחות. 

בין היתר, עורך דין פטנטים טוב שם עצמו במקום של המעתיקן הפוטנציאלי, זה שינסה להשתמש בהמצאה שלך באופן שיעקוף את הפטנט אך לא יפר אותו באופן ישיר. עורך דין פטנטים הוא זה שבמידת הצורך, משתמש בפועל בזכות הפטנט על מנת להגן על ההמצאה שלך בבית משפט או מול גופים אחרים. 

מסיבה זו, במידה וברצונך להגן על הפטנט בביהמ"ש או לתבוע אחר על הפרת הפטנט שלך- עורך פטנטים צריך להיות מלווה בעורך דין (רצוי מאוד עורך דין פטנטים - המתמחה בפטנטים וקניין רוחני).   

עורך דין פטנטים

עורך דין פטנטים הינו עורך דין המתמחה בהגנה על קניין רוחני. בשונה מעורך פטנטים, ההשכלה המשפטית וההתמחות בתחום הקניין הרוחני במובנו הרחב מאפשרת לעורך דין פטנטים להשתמש בקשת רחבה יותר של אפשרויות הגנה שהחוק מעניק לבעל הקניין הרוחני.

כך או כך, תמיד חשוב וחיוני לוודא שעורך דין הפטנטים או עורך הפטנטים מבין את ההמצאה שלך לעומק. אחת הטעויות הקשות יותר לתיקון בדיעבד היא פער בהבנת ההמצאה בין עורך הבקשה לבין הלקוח. לעניין זה אין זה משנה, אם מדובר בעורך פטנטים או עורך דין פטנטים- מי שמבין את ההמצאה באופן הטוב ביותר הוא הממציא בעצמו! 

לכן הדרך הכי מומלצת לוודא שההמצאה שלך היא בדיוק זו שמוגדרת בבקשת הפטנט היא לחקור את עורך הבקשה אודות המאפיינים השונים של ההמצאה כפי שאלו מוגדרים במסמך בקשת הפטנט, על מרכיבים, תהליך השימוש וכו'- זאת לאחר שהבקשה מוכנה אך בטרם הגשתה.

עו"ד עומרי סגל הוא איש המקצוע שלכם בכל מה שקשור לעריכת פטנטים והגנה עליהם בפועל. עדיף שההגנה על הקניין הרוחני שלך ינוהל וייערך על ידי מי שמכיר את התמונה הכוללת- עריכת הפטנט וגם ההגנה עליו בפועל. אז אם חיפשתם עורך דין פטנטים, נדמה שהגעתם אל הכתובת הכי מקצועית ונכונה עבורכם.