עורך דין פטנטיםמה זה עורך דין פטנטים? מה ההבדל בין עורך פטנטים לעורך דין פטנטים ?

ההגדרה היבשה של החוק מציינת מי הוא עורך דין ומי הוא עורך פטנטים אך לא מי הוא עורך דין פטנטים. בפועל, עורך דין פטנטים הינו עורך דין שתחום התמחותו הינו פטנטים או פטנטים ותחום הקניין הרוחני בכללותו.

בישראל, חוק הפטנטים התשכ"ז - 1967, קובע שני סוגי בעלי מקצוע הרשאים לעסוק בתחום הפטנטים, כאשר ישנם מספר הבדלים ביניהם.

אחד ההבדלים בין עורך פטנטים לעורך דין, הוא שעורך פטנטים נדרש להיות בעל השכלה טכנית ולעבור בחינת הסמכה בה נבחן העו"פ בין היתר על החוק. מאידך, ההשכלה הטכנית יכולה להסתכם גם בתואר ראשון בביולוגיה, ואותו עורך פטנטים יהיה רשאי לערוך בקשות פטנט גם לא בתחום התמחותו, לדוגמא לערוך בקשות פטנט בתחום אלקטרוניקה או הנדסת מכונות..

עו"ד פטנטים לעומת זאת, הינו בעל השכלה משפטית רחבה הכוללת את תחום הפטנטים בפרט בנוסף לכל תחום הקניין הרוחני. כשמדובר בהגנה על המצאה או מוצר, ישנם תחומים קשורים נוספים ומאוד רלוונטיים לתחום הפטנטים כגון חוק זכויות יוצרים, חוק עוולות מסחריות, חוק העיצובים, חוקים מדיני עבודה, שיקולי ליטיגציה, ועוד.

מטעם זה נקבע גם כי כאשר מחלוקת בתחום הפטנטים מגיעה לדיון בבית המשפט, עורך הפטנטים חייב להיות מלווה בעורך דין (בעדיפות כמובן לעורך דין פטנטים או קניין רוחני). 

מעבר לכך, לעו"ד פטנטים מקצועי ואיכותי יש ראייה מערכתית ועסקית רחבה על אופן ההפרות הפוטנציאליות של הפטנט, התאמת בקשת הפטנט לתחרות הקיימת והעתידית, ועל כלים נוספים באמצעותם ניתן להגן על ההמצאה ו/או העסק שבנדון.

אחד היתרונות בשימוש בעורך דין פטנטים הינה השילוב בין יכולות עורך הדין ועורך הפטנטים. עורך דין פטנטים יכול להיעזר בעורך פטנטים הנבחר לפי תחום ההמצאה הספציפי לעריכת החלק הטכני של הבקשה תוך הכנסת שינויים והתאמות בגוף הבקשה כך שמעבר לתיאור פרטיה של ההמצאה על הצד הטוב ביותר, נוסח הבקשה יהיה מוכוון עסקית לשוק, לסוג ההפרות הפוטנציאליות ולתיאור הנכון שיעמוד במבחן בית המשפט במקרה של הפרה. זאת במשולב ותוך לקיחה בחשבון של כלים משפטיים נוספים באמצעותם ניתן להגן על ההמצאה ו/או לוודא כי הנכם יכולים לפעול באופן מסוים מבחינה משפטית.

יתרון נוסף בשימוש בעו"ד פטנטים הינו הניסיון של עורך דין פטנטים בתחום גם מצד רישום פטנטים וגם מצד ההגנה עליהם בפועל.

עם זאת, יצוין כי חשוב מאוד לזכור שלא כל עורך דין מתמצא בתחום הפטנטים ו/או הקניין הרוחני. לכן, כל ממציא אשר ברצונו להגן על ההמצאה שברשותו ינהג בחוכמה אם יבחר בעו"ד שתחום התמחותו העיקרי הוא פטנטים וקניין רוחני, בניגוד לעו"ד בעל תחומי התמחות רבים או כלליים.  

ההבחנה בין המושגים בארה"ב:

בארה"ב יש 2 מונחים נפרדים בהקשר זה:

Patent Attorney – (בתרגום חופשי: "עורך דין פטנטים") עורך דין שעומד בדרישות הUSPTO לייצוג לקוחות בפני משרד הפטנטים האמריקאי.

Patent Agent – (בתרגום חופשי: "סוכן פטנטים") איש מתחום ההנדסה שעומד בדרישות הUSPTO לייצוג לקוחות בפני משרד הפטנטים האמריקאי.

 

הכותב הינו עורך דין עומרי סגל, שותף מנהל במשרד עוה"ד סגל ושות'

עו"ד פטנטים וקניין רוחני.